Щорічно з настанням холодної пори ми згадуємо про захворюваність на грип. Мимоволі виникає запитання: «Що ж робити, як вберегтися і не захворіти на цю недугу ???».
Фахівці ВООЗ вважають вакцинацію проти грипу не лише найдієвішим, але й найдешевшим засобом профілактики цього захворювання. Світовий досвід це підтверджує. Щороку в світі виробляється та використовується близько 300 млн. доз грипозної вакцини, і ця кількість має неухильну тенденцію до зростання.
Вакцинація є надійним захистом від грипу, враховуючи його широке поширення (реєструються на всіх континентах), високі показники щорічної захворюваності (10-15% населення, під час епідемій – 50-60%), високу смертність і захворюваність серед осіб з груп ризику.
Імунізація допомагає скоротити кількість випадків госпіталізації та летальних випадків у результаті ускладнень, пов'язаних з грипом : серед дорослих людей зменшується кількість госпіталізованих з приводу пневмонії на 40%, серед людей похилого віку від 45 до 85% ; на 36-69% знижується частота ускладнень у дітей (гострого середнього отиту), на 20% серед дорослих (загострення хронічного бронхіту).
За результатами досліджень доведена ефективність вакцинації проти грипу в усіх вікових групах: у дорослих в 90% випадків, серед людей похилого віку, зокрема в організованих колективах – 80%. .
Коли потрібно вакцинуватися від грипу?
У зв'язку з тим, що захворювання на грип має сезонний характер, рекомендується проводити вакцинацію щорічно восени (вересень-листопад). Доцільність щорічної вакцинації визначається тим, що нові віруси грипу за своїми властивостями відрізняються від тих, які циркулювали в минулому епідсезоні.
Крім того, для створення повноцінного захисту після щеплення організму необхідно 14 діб (час вироблення антитіл). За цей період накопичується досить велика кількість захисних антитіл, які зберігаються від чотирьох місяців до року. Потім їх кількість швидко знижується. Тому занадто завчасна вакцинація не рекомендується (титр антитіл може впасти до моменту початку епідемії).
Кому потрібно вакцинуватись ?
Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути важкі наслідки хвороби.
До груп ризику входять:
- діти до 5 років (особливо — діти до 2 років);
- вагітні жінки;
- люди віком від 65 років;
- люди з надмірною вагою;
- хворі на діабет;
- хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;
- хворі на хронічні захворювання легенів;
- люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями;
- люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії.
Крім того, існують професійні групи ризику:
- медичні працівники,
- вчителі й вихователі,
- продавці,
- водії громадського транспорту,
- усі, хто працює в багатолюдних місцях.
У таких осіб немає ніякої можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби інфекційного контролю і профілактики грипу.
Звичайно, краще не допустити хворобу, ніж потім тривало лікуватись, тому профілактика — кращий засіб від грипу. Адже доведено, що навіть цілком здорова людина, перехворівши грипом, витрачає на відновлення стільки енергії, яка дорівнює року її життя.
БАЖАЄМО ВАМ ТА ВАШИМРОДИНАМ МІЦНОГО ЗДОРОВ’Я!
Полтавське міськрайонне Управління Головного управління Держсанепідслужби у Полтавській області |